Aparaty lutowane i grubołukowe

Kto z nas nie marzy o idealnym uśmiechu?

Aparaty lutowane i grubołukowe

Kto z nas nie marzy o idealnym uśmiechu? Obecnie leczenie wad zgryzu jest bardzo popularne, nie tylko wśród dzieci, ale również dorosłych. Najczęściej do korygowania wad zgryzu rekomendowane przez specjalistów jest założenie aparatu ortodontycznego. U dzieci takie leczenie trwa około roku, u dorosłych, w zależności od wady zgryzu, zająć może nawet kilka lat.

Aparat lutowany i aparat grubołukowy

W zależności od rodzaju wady zgryzu i indywidualnych potrzeb pacjenta, do jego leczenia dobiera się specjalny aparat ortodontyczny. Wyróżnić możemy kilka ich rodzajów, dziś chcemy jednak przyjrzeć się przede wszystkim aparatom lutowanym i grubołukowym.

Aparat grubołukowy złożony jest z pierścieni na zębach trzonowych lub/i przedtrzonowych oraz grubego drutu. Miejsce jego zamontowania jest zależne od leczonej wady – najczęściej to podniebienie, jednak zdarza się również zakładanie go np. w przedsionku jamy ustnej, m. in. przy korekcie tyłozgryzu.

Aparat grubołukowy przeważnie stanowi wsparcie dla aparatów cienkołukowych, czyli tych, które kojarzymy jako standardowe aparaty stałe. Nazwa grubołukowy wzięła się z kolei od rodzaju drutu, z którego wykonane są jego elementy – są zdecydowanie grubsze, niż standardowy drut widoczny w aparacie stałym.

Aparat lutowany to element wspierający leczenie wad zgryzu. Najczęściej lutuje się go do pierścieni założonych już na zęby trzonowe. W momencie doboru elementów wspierających leczenie, często wybrać można pomiędzy wkładanymi a lutowanymi. Stąd też często w kontekście aparatów lutowanych mówi się o aparatach stałych. Czy prawidłowo? Jest on wprawdzie przymocowany w jamie ustnej bez możliwości jego swobodnego wyjęcia, jednak standardowo aparatem stałym nazywamy całą konstrukcję, która ma prowadzić do zlikwidowania wady zgryzu, i na założenie której decydują się pacjenci na etapie wyboru sposobu leczenia.

Czy aparat głubołukowy może być lutowany?

Tak! Może, choć nie musi. Jedno nie wyklucza bowiem drugiego. Bi-Helix, Quad-Helix czy łuk Goshgariana to aparaty grubołukowe, które mogą mieć również postać aparatów lutowanych. Wystarczy, że zostaną przylutowane do pierścieni na zębach, a nie wsunięte w szlufkę do pierścienia.

Ważna higiena

Jak w przypadku każdego aparatu stałego, przez cały okres leczenia ortodontycznego, także z użyciem aparatów grubołukowych i lutowanych, należy pamiętać o wzmożonej higienie jamy ustnej. Warto zawsze mieć przy sobie szczoteczkę do zębów i małą tubkę pasty do zębów bądź butelkę wody mineralnej do wypłukania buzi.

Dla szukających alternatywy

Czy dostępne są inne metody leczenia wad zgryzu? Tak! Clear Aligner to przezroczyste nakładki zmieniane co tydzień. Nie powodują one takich niedogodności jak aparaty lutowane (np. są zdejmowane na czas spożywania posiłków). Są dyskretne w noszeniu, jednocześnie dając takie same efekty noszenia, jak aparaty stałe.

Wszystkich zainteresowanych leczeniem przy użyciu aparatów Clear Aligner zachęcamy do kontaktu z naszym laboratorium ortodontycznym.