Nakładka ortodontyczna na zęby - porównanie różnych systemów dostępnych na rynku Polskim.

Uśmiech jest bardzo ważna część naszego ciała, którego wygląd często wpływa na nasze zdrowie i samoocenę.

Nakładka ortodontyczna na zęby: skuteczne rozwiązanie dla pięknego uśmiechu i poprawy zdrowia.

Uśmiech jest bardzo ważna część naszego ciała, którego wygląd często wpływa na nasze zdrowie i samoocenę. W miarę upływu czasu coraz więcej osób zwraca uwagę na wygląd swojego uzębienia i jamy ustnej, chcąc je poprawić. Istnieje wiele metod leczenia ortodontycznego, które pomagają w leczeniu pięknego uśmiechu. Jeden z nich są nakładki ortodontyczne na zęby.
Czym jest nakładka ortodontyczna na zęby?

To rodzaj aparatu, zwany również nakładką termoplastyczną lub nakładką przezroczystą, to rodzaj aparatu ortodontycznego, który stosuje się do prostowania zębów. Nakładka ortodontyczna składająca się z przezroczystego tworzywa sztucznego, który posiada certyfikat do zastosowania w jamę ustnej. Zestaw nakładek jest przetłaczany na modelach wykonanych za pomocą drukarki 3D z przesuniętymi wyprostowanymi zębami dla każdego etapu.
Jak działa system nakładek ortodontycznych na zęby?

Leczenie nakładkami opiera się na działaniu na określony stopień przesuwania zębów do ich prawidłowej pozycji. Pacjenci otrzymują zestaw nakładek ortodontycznych, które należy wymieniać co kilka tygodni. Każdy etap nieco się różnią od siebie, w zależności od stopnia przesunięcia zębów. Proces trwa zazwyczaj kilka miesięcy lub nawet kilka lat, w zależności od wady zgryzu.
 
Dla kogo są przeznaczone nakładki ortodontyczne do leczenia wady zgryzu ?

Nakładki ortodontyczne na zęby są przeznaczone dla bardzo dużej grupy pacjentów. Można je zastosować u pacjentów z uzębieniem mieszanym (zęby mleczna i stałe) ,typowo dla leczenia zębów stałych, w różnym przedziale wiekowym. U osób z uzupełnieniem protetycznym stałym (mosty, korony, implanty z koronami itp.).
Jakie wady zgryzu można wyleczyć nakładkami ortodontycznymi?

Nakładki ortodontyczne możemy stosować na średnie wady ortodontyczne jak i w przypadku trudniejszego leczenia pacjentów, miedzy innymi z takimi wadami jak:
–  zgryz otwarty, zgryz głęboki,
– zgryz przewieszony (boczne przesunięcie zębów)
– stłoczenia zębów,
– diastemy (tzw. szpary między zębami), do leczenia zgryzu krzyżowego , zgryzu prostego
– przy niedorozwoju szczęki bądź żuchwy.
Jakie są zalety stosowania nakładek ortodontycznych, a co jest ich wadą?

Nakładki ortodontyczne na zęby mają wiele zalet ale również wad. Poniżej przedstawiamy tabelę zawierającą najbardziej znaczące zalety oraz wad
Zalety:
– Niewidoczność nakładek – a tym samym bardzo estetyczne.
– Duży komfort – Wygoda noszenia
– Brak restrykcji nie zawierają śladowych ilości monomerów resztkowych czy niklu na który dużo ludzi jest uczulonych
– Nie trzeba na powierzchni zębów wytrawiać szkliwa, aby przykleić zamek ortodontyczny.
– Krótszy czas leczenia w porównaniu do aparatów stałych.
– Elementy metalowe, druciane nie ranią warg itp. bo ich w ogóle nie ma.
– Łatwiejsza higiena jamy ustnej – można je wyciągną i umyć dokładnie zęby.
– Nie ma ograniczeń wiekowych
– Pacjent otrzymuje plan leczenia przed podjęciem samej decyzji o założeniu aparatu.
– Otrzymuje cyfrową wizualizację swojego uśmiechu.
– Z góry po analizie leczenia określa się czas samego leczenia wady, ilość nakładek a tym samym również koszty leczenia.
– Możliwość zmiany planu leczenia (jeśli wystąpiły jakieś zdarzenia losowe, długotrwałe wyjazdy pobyty w szpitalu itp.)
– Bez obaw można wykonywać w nakładkach badania obrazowe.
Wady:
– W pierwszych dniach możliwość  problemu z przyleganiem nakładek (okres adaptacyjny który mija)
– Wymagana systematyczność i dyscyplina pacjenta
– Wymagana dobra współpraca i komunikacja z ortodontą (oszukując lekarza prowadzącego sami sobie szkodzimy)
– Można je łatwo zgubić.
– Nie można w nich jeść, ani pić ciepłych napoi
– Przy mocnym ścieraniu zębów szybciej się niszczą.
– Stosunkowo wysoka cena
– Niewiele jest certyfikowanych gabinetów u których można się leczyć nakładkami.
– Pojawiające się oferty przez nierzetelne firmy mogą zniechęcać do podjęcia decyzji o leczeniu się tą metodą.
Różnice między nakładkami w oparciu o system nakładkowy Clear Aligner, a aparatem stałym – metalowym.

nakładka ortodontyczna na zęby ca

Nakładki ortodontyczne na zęby Clear Aligner różnią się od metalowego aparatu stałego na kilka sposobów:

Wygląd: Clear Aligner to przezroczyste nakładki, co sprawia, że są one praktycznie niewidoczne, podczas gdy aparat stały jest łatwo zauważalny.
Materiał: Clear Aligner jest wytwarzany z tworzywa sztucznego, który jest bezpieczny pod względem alergii organizmu i trudniej go uszkodzić. podczas gdy aparat stały jest wykonany z dużej ilości elementów, co może powodować otarcia i podrażnienia w jamie ustnej. Większe prawdopodobieństwo uszkodzenia, druty- łuki zębowe mocowane do zamków ortodontycznych są wykonane w tzw. Nitinolu – metalu z pamięcią kształtu zawierającego w sobie Nikiel na który dużo ludzi jest uczulonych.
Komfort: Clear Aligner to nakładki na zęby które są wygodne w noszeniu. Natomiast aparat stały to zbiór elementów które obcierają sprawia to, że noszenie szyn jest bardziej komfortowe.
Czas leczenia: Leczenie nakładkami trwa o wiele krócej niż w przypadku lecenia aparatem stałym Co za tym idzie nosi się je o wiele której. Okres leczenia bezpośrednio zależą od wad zgryzu. Całe leczenie przy średnich wad zgryzu nie powinno przekroczyć 6 -8 miesięcy Trudniejszym do wyleczenia jest zgryz głęboki, zgryz krzyżowy. Czym większa wada tym czas leczenia wydłuża się. Jednak i tak jest którzy niżeli w przypadku aparatów stałych.
Czas noszenia: . Użytkowanie w ciągu dnia aparatu stałego to 24h nie można go sięgnąć , natomiast nakładki korekcyjne Clear Aligner są zwykle noszone około 22 godzin na dobę.
Higiena: Nakładki prostujące Clear Aligner może łatwo ściągać, co pomaga utrzymać wysoką higienę jamy ustnej. Natomiast metalowy aparat stały wymaga zaawansowanej higieny. Co i tak w efekcie nie daje zadawalających efektów podczas mycia zębów.
Dostępność: Nakładki Clear Aligner są dostępne tylko u certyfikowanych specjalistów lekarzy ortodontów, gdy aparat stały jest dostępny u większości lekarzy zajmujących się ortodoncją.
Skuteczność: Leczenie nakładkami ortodontycznymi Clear Aligner jest obecnie bardzo skuteczne. Podczas leczenia aparatem stałym często przed albo w czasie leczenia aby uzyskać zadowalając efekt końcowy należy użyć dodatkowych aparatów pośrednich. Możliwość leczenia pacjentów u których występują: korony mosty czy nawet implanty. Leczenie obarczone jest większym ryzykiem niżeli normalnie, ale badania klinicznie pokazują ,że przebiega ono wolniej ale równie skutecznie. Z powodzeniem doprowadzając do zadawalających efektów.
Koszty: Użycie nakładek Clear Aligner jest zwykle droższy niż metalowy aparat stały.
Wymagania wiekowe: Leczenie wad zgryzu za pomocą nakładek Clear Aligner można zastosować praktycznie bez ograniczeń wiekowych, w przypadku aparatów stałych nie zakłada się u dzieci które nie mają zębów stałych.
Ilość – wizyty kontrolne u ortodonty: Clear Aligner- nakładki ortodontyczne wymaga mniej wizyt kontrolnych u ortodonty niż metalowy aparat stały.
Indywidualne podejście: Clear Aligner jest specjalnie dopasowany do uzębienia pacjenta. Tworzy indywidualnego planu leczenia, który obejmuje analizę przesunięcia każdego pojedynczego zęba. Podczas gdy aparat stały jest standardowy. Zakłada się elementy prefabrykowane.
Nowoczesność: Nakładki ortodontyczne Clear Aligner wykorzystują najnowocześniejsza technologie. Do produkcji używa się skanerów i drukarek 3D ,a do zaprojektowania bardzo rozbudowanych programów CAD które w połączeniu z wiedzą specjalisty i sztucznej inteligencji dają znakomite efekty. Niestety w przypadku aparatów stałych nie mamy takich możliwości leczenia ortodontycznego.
Jakie są elementy, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o leczeniu nakładkami ortodontycznymi na zęby?

Przed podjęciem decyzji o leczeniu nakładkami ortodontycznymi na zęby, należy rozważyć kilka kwestii:
 
Wiek pacjenta: Nakładki ortodontyczne są często częściej stosowane u dorosłych pacjentów, ale mogą być również w sukcesem stosowane u dzieci czy nastolatków. W każdym przypadku wiek pacjenta może mieć wpływ na proces leczenia. Ne przebieg leczenia oraz na opracowanie planu leczenia.
 
Ogólny stan zdrowia jamy ustnej: Przed leczeniem nakładki ortodontycznej należy sprawdzić ogólny stan jamy ustnej. Pacjent nie może mieć problemów z chorobami przyzębia czy nie poleczone zęby. W czasie leczenia nakładkami ortodontycznymi można leczyć zachowawczo ale po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym leczenie ortodontyczne. W przeciwnym razie leczenie ortodontyczne nie będzie prawidłowo przebiegać.
 
Całkowity koszt leczenia: leczenie nakładkami ortodontycznymi może być stosunkowo droższe od tradycyjnych aparatów stałych. Przed podjęciem decyzji o leczeniu, można iść tylko na konsultacja planu leczenia ortodontycznego po której będzie można oszacować koszty leczenia ortodontycznego.
Zawsze jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji o metodzie i planie leczenia należy skonsultować się ze ortodontą, który dobierze odpowiednią metoda do indywidualnych wskazań medycznych i poprowadzi całe leczenie
Przykładowe dostępne systemy leczenia nakładkowego zęby w Polsce ?

Clear Aligner
 
Nakładki ortodontyczne wykonywane są cyklicznie po kontroli lekarza prowadzącego. Nie oddaje się wszystkich zaplanowanych nakładek ortodontycznych od razu. Dzięki temu mamy większe możliwości leczenia ortodontycznego poprzez stałą kontrolę ortodonty nad efektami leczenia pacjentów. Płaci się najczęściej w sposób „ratalny” przy każdym etapie leczenia gdy otrzymamy kolejny komplet nakładek ortodontycznych. Nakładki ortodontyczne docinane są około 2mm poniżej linii szuje na prosto.
Invisalign
 
Jedna z najbardziej znanych marek nakładek ortodontycznych na świecie, oferująca szeroką gamę produktów dla różnych przypadków klinicznych. Otrzymuje się z góry wszystkie nakładki ortodontyczne. Płatność najczęściej z jednorazowa. (Chyba że oferowane są np. MediRaty). Nakładki ortodontyczne docinane są „girlandowato” ( Linia cięcia równa z linią dziąsła w kształcie szyjek zębów).
ClearCorrect
 
Amerykański producent nakładek ortodontycznych, który oferuje również indywidualne podejście i również jak inni tworzy plan leczenie w postaci wizualizacji. Co do kosztów leczenia jest nieco inny jak u konkurencji ponieważ wybiera się pakiety : Pakiet FLEX, Pakiet ONE, Pakiet UNLIMITED. Podobnie jak w systemie Clear Aligner nakładki ortodontyczne docinane są około 2mm poniżej linii szuje na prosto.
Orthocaps
 
Niemiecki system Twin-Aligner® tak jak nazwa wskazuje to innowacyjny system ortodontyczny oparty na dwóch nakładkach które są wykonane w różnych materiałów Dzięki temu cieńszą i bardziej elastyczną nakładkę można nosić w ciągu dnia, a wieczorem i w nocy zakłada się bardziej twardszą i sztywniejszą. Orthocaps oferuje różne pakiety leczenia: PRO, KIDS, NOCTUS, TEN. Każde leczenie składa się z określonej ilości nakładek, a po zakończeniu każdej fazy pacjent zgłasza się na kontrolną wizytę u lekarza ortodonty. Koszty leczenia porównywalne są do innych systemów. Całkowity koszt leczenia będzie jednoznacznie związany z wadą.
Orthero
 
Orthero to firma z Turcji, która zyskuje coraz większą popularność wśród pacjentów i lekarzy. System leczenia Orthero oferuje trzy różne pakiety:
Pakiet AESTHETIC jest odpowiedni dla pacjentów z niewielkimi wadami zgryzu i może być stosowany na jeden lub dwa łuki zębowe, korzystając z maksymalnie 8 nakładek.
Pakiet FULL najczęściej wybierany idealnie nadaje się dla grupy pacjentów z małymi lub średnimi wadami zgryzu, które można wyleczyć w ciągu jednego roku kalendarzowego.
Pakiet ADVANCED pakiet w którym nie ma ograniczeń co do liczby nakładek. Wybierają go pacjenci który mają bardzo trudne wady, wymagające długoczasowego leczenia.
Pro Smile
 
Pro Smile jest polską firmą. Jak sami piszą na swojej stronie internetowej „jesteśmy w stanie skorygować niewielkie i średnie niedoskonałości zębów. Czas leczenia zależy od konkretnego przypadku i wynosi od 3 do 12 miesięcy.” Nakładki ortodontyczne docinane są podobnie jak w systemie Invisalign.
Na polskim rynku pojawiło się wiele producentów systemów leczenie ortodontyczne za pomocą nakładek ortodontycznych. Oprócz tych wyżej wymienionych mamy jeszcze między innymi:
– Hello Smile
– Spark Clear Aligners
– Reveal Clear Aligners
– Dr Smile
– Beyli
– Smilenation
– SureSmile
– A-ligner
– OnceAligner
– Dentsply Sirona
– K-Line
Przebieg leczenia na podstawie metod systemem nakładkowym Clear Aligner

Clear Aligner to innowacyjna metoda ortodontyczna, której rozwój umożliwił wprowadzenie do stomatologii rozwiązań w technologii 3D, dając niesamowite efekty leczenia ortodontycznego. System ten bazuje na wykorzystaniu zestawu nakładek. Są one przezroczyste i dyskretne, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne.
 
Przebieg leczenia szynami Clear Aligner składa się z kilku etapów:
 
1) Konsultacja w gabinecie stomatologicznym z lekarzem ortodontą.

Ważną kwestią jest wybór swojego lekarza prowadzącego. To właśnie on przeprowadzi wywiad, zbierając informację o stanie jamy ustnej , sprawdzi jaką mamy wadę zgryzu i dobierze odpowiednie leczenia. Jest to kluczowa dla uzyskania najlepszego efektu. Najczęściej na tej samej wizycie pobiera się wycisk (skanerem wewnątrz ustnym, bądź tradycyjną metodą masą wyciskową)

2) Ustalenie indywidualnego planu leczenia – diagnostyka

Kolejnym etapem jest ustalenie planu leczenia według zaleceń lekarza. Każdego pacjenta traktuje się indywidualnie. Na tym etapie wykonuje się cyfrowe pomiary, analizuje badania obrazowe takie jak zdjęcia RTG, cefalometryczne, CBCT , oraz tworzy się plan leczenia.
Rozpisuje się cały okres leczenia pacjenta na poszczególne jego etapy. Pacjent dzięki temu będzie miał informację o zakończenie leczenia. Tworzy się cyfrową wizualizacje przed i po leczeniu. Pacjent który otrzyma taką analizę zna również całkowite koszty leczenia oparty o ilość wyliczonych etapów potrzebnych nakładek clear aligner.
W skład tego etapu zaliczamy wizytę kontrolną na której lekarz prowadzący przedstawia wszystkie informację. Odpowiada na pytania pacjenta. Jeśli Pacjent zaakceptuje plan leczenia oraz koszty jakie będzie musiał ponieś następuje zlecenie wykonania nakładek.

3) Wykonanie nakładek ortodontycznych

Nakładki produkowane są przez certyfikowane pracownie ortodontyczne. Na podstawie planu leczenia wykonuje się nakładki ortodontyczne. Nakładki na zęby są wykonywana z materiałów biokompatybilnych i certyfikowanych, może je zakupić tylko placówka z odpowiednimi uprawnieniami. Ogromnym plusem nakładek clear aligner jest to że wykonywane są one w Polsce. Dla tego cały proces przebiega sprawnie i szybko. Czas wykonania takich nakładek od momentu zlecenia do chwili gdy pacjent otrzyma je w gabinecie to przeważnie tydzień.
Pierwszy zestaw nakładek składa się z trzech różnych grubości – miękkie (0,5 mm), średnie (0,625 mm) i twarde (0,75 mm). Każda nakładka jest tłoczona na poszczególnym etapie. Dzięki czemu proces leczenia, można w pełni kontrolować i w razie potrzeby modyfikować. Jest to bardzo przydatna cech przy leczeniu dzieci które nie mają jeszcze w pełni wyrżniętych zębów stałych.
nakładka ortodontyczna na zęby- druk3D
4) Leczenie ortodontyczne – prostowanie zębów

Na tej wizycie pacjent otrzymuje swój pierwszy komplet nakładek. Z punktu widzenia pacjenta w pierwszych godzinach odczuwają niewielki wyskomfort. Ponieważ nakładki nie do końca pasują. Faktycznie nakładki na zęby w monecie pierwszego założenia nie mogą idealnie pasować ponieważ nie przestawiałyby zębów. Nakładki które idealnie pasuje i nie uciska to tzw. nakładki retencyjne, o których będzie mowa później. Na szczęście czas takiego dyskomfortu to parę godzin.
 
Zaleca się założyć nowy komplet zawsze przed snem a rano wszyto będzie już dobrze przylegać.
 
Aby uzyskać najlepsze efekty, nakładki Clear Aligner powinny być noszone przez co najmniej 20 godzin dziennie. Przy takiej ilości godzin zaleca się nosić SOFT – 7DNI , MEDIUM- 7 DNI , HARD- 14DNI. Po takim okresie czasu pacjent powinni odwiedzić lekarza prowadzącego, który sprawdzi postępy leczenia i pobierze wycisk pod wykonanie nowego kompletu.
 
Dzięki regularnym kontrolom i zastosowaniu zestawu nakładek na każdym etapie proces leczenia jest bardzo korzystne i może być korygowany na każdy sposób, co pozwala na wykorzystanie najlepszych efektów. Pacjent bez obaw może w trakcie leczenia korzystać ze stomatologii zachowawczej oczywiście po uprzedniej konsultacji swojego lekarza prowadzącego.
 
Noszenia nakładek nie da się oszukać. To znaczy jeśli pacjent nie będzie ich nosił w wymaganym przedziale godzinowym i dniowym wówczas postępy leczenia będą znikome.
 
Wizyty kontrolne odbywają się w gabinecie stomatologicznym najczęściej po miesiącu noszenia nakładek.
 
U pacjentów z niską higieną jamy ustnej zauważa się znaczną poprawę. Choroby przyzębia również nie są przeciwskazaniem. Szyny wymuszają częstsze mycie zębów co korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia pacjenta. Np. zęby przednie które są bardzo stłoczone czy leczenie wad zgryzu krzyżowego przyczynia się do polepszenia higieny. Poprawia się funkcja samooczyszczania przez ślinę, a z punktu widzenia pacjenta ma również większy dostęp do wszystkich zębów.
 
W trakcie leczenia szyny należy myć miękką szczoteczką, dzięki temu zachowają swoją świeżość, będą one przezroczyste i nie zmienią swojej barwy. Dzięki temu po założeniu będą w kolorze zębów.
nakładka ortodontyczna na zęby- czas noszenia

Często tutaj pojawia się pytanie „Czy noszenie nakładek ortodontycznych powoduje ból?”

Nie można powiedzieć, że nic nie czujemy, ale użycie zwrotu odczuwanie bólu też nie jest adekwatne do stanu. Podczas noszenia nakładek bardziej odczuwa się dyskomfort niżeli rwący ból który towarzyszy podczas leczenia aparatem stałym.
5) Stabilizacja, utrzymanie zębów w nowej pozycji

Ostatni etap leczenia, jest faza retencji. Jest to równie ważny etap jak poprzednie, ponieważ pozwala na utrwalenie wcześniejszych wyników leczenia i zapobiega nawrotowi leczenia wady zgryzu. Uznano, że retencja jest integralną formą leczenia i nie można jej lekceważyć. Okres retencji będzie przede wszytki zależał od wady zgryzu i długości leczenia. Mamy do dyspozycji dwa rodzaje retencji tzw. stałą, którą przykleja się w jamie ustnej bezpośrednio na zęby od strony podniebiennej/językowej (metalowy drucik który się podkleja na stałe) oraz nakładkę, która jest aparatem retencyjnym. O wyborze oczywiście decyduje lekarz prowadzący w oparciu o plan leczenia.
W przypadku wyboru nakładki retencyjne. W pierwszym roku po zakończeniu leczenia aparat retencyjny należy stosować czasami w ciągu dnia i bezwzględnie przez całą noc. Z czasem zmniejsza się intensywność noszeni, a aparat retencyjny staje się mniej potrzebny.
Nakładki retencyjne są bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów, ponieważ są praktycznie niewidoczne i nie przeszkadzają w mówieniu, co stanowi ich zaletę. Bardzo ważne aby pacjent stosował się do zaleceń lekarza i nosił nakładkę retencyjne zgodnie z harmonogramem. Dzięki temu otrzymamy trwałe i skuteczne wyniki leczenia.
Wybierz swojego lekarza spośród certyfikowanych gabinetów
nakładka ortodontyczna na zeby- ret stały
nakładka ortodontyczna na zeby- ret szyna
Ogólne zalecenia dla użytkowników nakładek na zęby

Ile godzin w ciągu dnia należy nosić nakładki na zęby.
 
Jak już wcześniej wspomnieliśmy przy metodzie leczenie nakładkami ortodontycznymi Clear Aligner czas noszenia nakładek powinien być od 20 do 22 godzin na dobę. W zależności od systemu jaki wybierzemy będziemy zmieniać nakładki korekcyjne na inne po wyznaczonym czasie. Komplet nakładek do prostowania zębów powinien być „wynoszony”. Jeśli nie będziemy przestrzegać podanych wartości godzin noszenia nakładek wówczas efekty nie będą zadowalające.
 
Najczęściej zadawane pytanie w gabinecie stomatologicznym jest o jedzenie i picie
 
Nie zaleca się spożywać pokarmu nosząc nakładki prostujące. Wpływ na to parę czynników. Po pierwsze większość produktów spożywczych może barwić: burak, curry, ketchup, przecier pomidorowy, z napoi kawa, czerwone wino. Innym czynnikiem jest spożywanie gorących napoi, wysoka temperatura może odkształcić szyny. Podczas jedzenia wytwarzamy ogromne siły nacisku do żucia pokarmu. Szyny nie są odporne na taki nacisk, co przyczynić się może do szybszego jej zużycie bądź nawet pęknięcia.
 
Jak zatem dbać o higienę i czyścić szyny ?
 
Dla własnego komfortu i higieny jamy ustnej po każdym posiłku zaleca się umyć zęby. Jeśli nie jest to możliwe w danym monecie warto skorzystać chociaż z przepłukania ich płynem, bądź w ostateczności samą wodą, albo użyć gumy do żucia.
Należy dbać również o nakładki na zęby. Miękką szczoteczką czyścimy cała szynę używając letniej wody. Możemy zanurzyć szynę również w roztworze do czyszczenia protez zębowych pamiętając aby nie był on gorący a stężenie preparat niewielkie.
 
Czy można palić papierosy bądź IQOS ?
Żaden producent produkujący nakładki ortodontyczne nie zezwala na palenie wyrobów tytoniowych jak i podobnych np. cygara czy elektronicznych zamienników typu IQOS. Podczas noszenia nakładek jest absolutny zakaz stosowania takich wyrobów. Po paleniu należy postępować zgodnie jak w przypadku spożywania pokarmów.